Adriadekor.sk

Blog » Prečo je obyčajná chôdza taká účinná

| Prečítané: 918x

Príjemné pondelkové ráno!

Chôdza je nie len pre vás prospešná, ale považuje sa tiež za jeden z druhov cvičenia, ktorý sa dá najľahšie začleniť do vášho každodenného života.
Prepletanie nohami však neslúži len na presuny, chôdza má na naše zdravie nezanedbateľne pozitívne účinky. 
Chodiť by ste mali teda aspoň hodinku denne, čo sa rovná približne 6 – 8-tisíc krokom.  Dobrou správou je, že do tohto čísla si môžete započítať aj cestu do práce, „vybavovačky” v meste či venčenie psíka. 
Aj podľa výskumníkov , ktorí sa zaoberali potrebným množstvom chôdze pre človeka, je menej ako 5-tisíc krokov denne príznakom sedavého spôsobu života. Odporúčajú ich spraviť viac, pričom ak spravíte nad 10-tisíc krokov denne, môžete sa už považovať za aktívneho človeka.
Najväčšie benefity chodenia pešo
Spaľovanie tukov
To, že máte na tele viac telesného tuku nie je nebezpečné pre zdravie. Chôdzou môžete skutočne spáliť viac kalórií, pretože zvyšuje metabolizmus a tep. Pri nízkej intenzite je považovaná za ideálne cvičenie na spaľovanie tuku.
Podpora metabolizmu a trávenia
Nielen samotná chôdza, ale aj šport ako taký vedie k zvýšeniu metabolizmu. A pri tom postačí hodina chôdze do mierneho kopca, aby ste nakopli spaľovanie a pomohli lepšiemu fungovaniu celého organizmu.
Napadlo vám prejsť sa niekedy po večeri? Ak nie, skúste to a uvidíte, aký efekt to bude mať na vaše telo.
Sila v nohách a zdravie kostí
Denná prechádzka posilní svalstvo na nohách tak, ako nič iné. Silnejšie budú najmä lýtka. Vyskúšajte chôdzu do kopca či do schodov, alebo uprednostnite náročnejší terén.
Kosti reagujú na pravidelné cvičenie zvýšením hustoty, ktorá je pri zdraví kostí najpodstatnejšia. Kostná hmota je „na vrchole“ v momente 30 rokov. Potom začínajú rednúť, nastupuje osteoporóza, teda degenerácia kostí spôsobená nízkou kostnou hmotou.
Zlepšuje náladu
Chôdza produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú náladu: dopamín, betaendorfín, adrenalín a sérotonín. Desať minút chôdze teda stačí na to, aby ste sa uvoľnili, nabili energiou a pozitívne sa naladili.
Zlepšuje činnosť mozgu 
Chôdza omladzuje tým, že okysličuje a prekrvuje mozog, čo zvyšuje našu pozornosť a mentálnu čulosť. Zlepšuje aj pamäť.
Znižuje pravdepodobnosť srdcových ochorení – chôdza znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu a je prevenciou proti infarktu.
Už po týždni pravidelného chodenia sa budete cítiť lepšie, po štyroch dňoch pocítite, že prekypujete energiou a určite budete chcieť v chodení pokračovať.
MDŽ sa blíži
Malý darček, možno v podobe kvietka, či kytice poteší určite každú ženu. Ak však chcete darovať niečo navyše, stačí ak kliknete na našu stránku www.adriadekor.sk a objednáte si z veľkého množstva našich produktov, ktoré žený isto potešia...Taký malý tip pre vás môžu byt napríklad uteráky a osušky Bella s krásnou kvetinovou bordúrou v módnych pastelových farbách, alebo krásne jarné gobelínové obrusy a obliečky na vankúše.
Stále platí ak sa zaregistrujete na našej stránke, zadáte svoj e-mail a potvrdíte odber noviniek, tak získate automaticky zľavu 5% na všetok nezľavnený tovar. Teraz platí aj doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky.