Adriadekor.sk

Blog » Ako sušiť prádlo v zime

| Prečítané: 288x

Príjemné pondelkové ráno!

V minulosti sa takto prádlo sušilo počas zimy úplne bežne, dnes to však už veľmi nevídať. Ak však chcete mať vypranú bielizeň relatívne rýchlo suchú, pustite ju v zime na mráz.
Ako na to?
Ide o sušenie v dvoch fázach – o prechod z jedného skupenstva do druhého (voda na plyn).Proces sublimácie sušenie zároveň urýchľuje. Voda vo vnútri oblečenia najprv rýchlo zmrzne. Následne ľad prechádza do plynného skupenstva. Z tvrdej obliečky sa teda po čase stane suchý kus, ktorý je fantasticky vyvetraný. Budete ho musieť nechať na mraze pomerne dlho, ale výsledok vás prekvapí. A ak baktérie či iní „škodcovia“ prežijú pranie, mínusové teploty vás ich skutočne zbavia.
Zmrznutú bielizeň násilím neskladajte, mohli by ste poškodiť vlákna. Namiesto toho do práčky pridávajte lyžicu soli, tá zabráni úplnému stvrdnutiu, alebo ho preneste do tepla a chvíľu počkajte. Po zmäknutí môžete oblečenie ožehliť a hneď dávať do skríň. Bielizeň usušená na mraze tiež krásne vonia, samozrejme nesmiete bývať v znečistenom prostredí.
Sušenie v interiéry.
V zime môže byť v bytoch vyššia vlhkosť a tomu rozhodne nepridáva sušenie v byte. Vlhkosť sa uvoľňuje do priestoru a v kombinácii s vykurovacou sezónou ide o perfektný recept na plesne, rosenie okien a ďalšie nepríjemnosti. Zvýšená vlhkosť vám však zime nepridá ani na zdraví. Väčšina z nás je proti tejto plesni odolná, ale pre deti a ľudí s oslabenou imunitou môže znamenať vážny problém a spôsobiť nebezpečné infekcie. V najhoršom prípade až život ohrozujúce stavy. Rozhodne by sme nemali sušiť bielizeň na radiátoroch v domácnosti, kde žijú ľudia, ktorí trpia astmou, rakovinou a oslabenou imunitou.
Ako znížiť riziko
Vždy, keď nemáte inú možnosť, musíte alebo chcete bielizeň sušiť na radiátoroch, otvorte okno aspoň na vetračku. Bielizeň nechajte sušiť v miestnosti, kde sa najmenej pohybujete, predovšetkým mimo spální. Rozhodne nie je dobrým riešením ani sušenie bielizeň na šnúrach vo vlhkej kúpeľni, radšej ju vyveste na sušič v jednej z menej navštevovaných miestností a pootvorte okno.
Návliečky z bavlneného saténu
Krásne nové vzory, ale aj obľúbené vzory opäť skladom. Bavlnený satén sa vyznačuje vysokou jemnosťou, prirodzeným leskom a dlhou životnosťou, a preto spĺňa tie najvyššie nároky na kvalitu, krásu a pohodlie. 
Stále platí ak sa zaregistrujete na našej stránke, zadáte svoj e-mail a potvrdíte odber noviniek, tak získate automaticky zľavu 5% na všetok nezľavnený tovar. Teraz platí aj doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky.