Adriadekor.sk

Blog » Ako čistiť dosku na krájanie

| Prečítané: 246x

Príjemné pondelkové ráno!

Drevená doska na krájanie je skvelý pomocník, no jej životnosť nie je večná. Vieme, ako ju vyčistiť, aby sa dala zasa bezpečne používať.
Na to, aby ste svoje kuchynské dosky poriadne vyčistili, nepotrebujete v podstate žiadne špeciálne čističe. Postačia vám totiž suroviny, ktoré doma určite nájdete.
Citrón odstráni zápach
Ak sa chcete zbaviť zápachu a dosku zároveň vydezinfikovať, potrite ju polovicou citróna. Môžete ju aj opláchnuť v neriedenej citrónovej šťave z obchodu.
Ocot výborne dezinfikuje
Časté používanie vody a umývacieho prostriedku môže oslabiť povrch dreva, ktoré potom nebude odolné proti nožom. Kvôli dezinfekcii po každom použití dosku radšej dobre pretrite handričkou namočenou v octe. Keď krájacia plocha potrebuje zbaviť nežiaducich pachov, posypte ju trochou jedlej sódy a potom postriekajte neriedeným bielym octom. Nechajte zmes peniť 5 až 10 minút, potom opláchnite v čistej studenej vode.
Sóda vyčistí do hĺbky
Udržujte drevené aj plastové dosky tak, že ich občas vydrhnete pastou pripravenou z 1 PL jedlej sódy, 1 PL soli a 1 PL vody. Dôkladne potom opláchnite teplou vodou.
Peroxid zničí baktérie
Peroxid je tým pravým spojencom, ktorého potrebujete k boju proti šíreniu baktérií na doske, a to najmä potom, čo ste krájali kurča alebo iné mäso. Najprv použite papierovú utierku namočenú do octu. Inou papierovou utierkou namočenou do peroxidu vodíka potom dosku ešte raz pretrite.
Plastová či drevená?
Ak ste si aj vy mysleli, že plastová doštička je hygienickejšia, pretože sa lepšie umýva, boli ste na omyle.Plastové dosky na krájanie ukrývajú omnoho viac baktérií, ako tie drevené.
Vysvetlenie je jednoduché.Na plastových doskách na krájanie sa baktériám oveľa lepšie darí, množia sa rýchlejšie a zvlášť, ak sú na nich drážky, baktérie sa tam dlhšie udržia.Na drevených doskách baktérie, ako napríklad salmonela, počas noci neprežili.
Tip na záver
Ak chceme, aby s nami drevená doska vydržala naozaj dlho, mali by sme sa k nej aj tak správať. Drevenú dosku nedávame do myčky. Ak chceme predĺžiť jej životnosť, namočíme ju do vody, necháme ju nasať, utrieme a nakoniec natrieme olejom. Olej sa vpije a zabráni nasávaniu vody z potravín, ktoré na nej krájame. Najlepší je olivový alebo kokosový olej.
Detské novinky
Ďalšie nové detské novinky skladom. Krásne obliečky do postele, uteráčiky a osušky - všetko zo 100%-nej bavlny jemné k citlivej detskej pokožke.❤️
Všetko skladom na www.adriadekor.sk
Stále platí ak sa zaregistrujete na našej stránke, zadáte svoj e-mail a potvrdíte odber noviniek, tak získate automaticky zľavu 5% na všetok nezľavnený tovar. Teraz platí aj doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky.