Adriadekor.sk

Blog » Ako odstrániť sekundové lepidlo

| Prečítané: 290x

Príjemné pondelkové ráno!

Stane sa to občas každému. Rozbili ste si svoj obľúbený hrnček, rozlepuje sa vám topánka alebo proste potrebujete prilepiť dva ľubovoľné kúsky k sebe. Všetci najčastejšie siahneme po sekundovom lepidle. Čo ale robiť keď trošku lepidla zostane na pokožke, na vašom obľúbenom oblečení, na plaste, skle, alebo dreve? Dnes Vám poradíme vám ako sekundové lepidlo odstrániť.
Ako odstrániť sekundové lepidlo z pokožky:
Soľ – Na odstránenie sekundového lepidla z rúk si dajte do dlane polievkovú lyžicu soli a šúchajte ruky a prsty o seba. Lepidlo by sa malo postupne dostať preč z pokožky rúk. Najlepšie je použiť na vlhké ruky.
Acetónový odlakovač – Použite acetónový odlakovač na zalepenú pokožku rúk. Acetón reaguje s lepidlom, ktorého sa potom ľahko zbavíte. Odlakovač bez acetónu je na sekundové lepidlo neúčinný. Pozor na citlivú pokožku, ktorá môže začervenať. Neodporúčame nanášať na tvár v okolí očí, úst ani na rany. Tento spôsob funguje aj na odstránenie lepidla z oblečenie. Niekoľkokrát nanášajte acetónový odlakovač na zalepené oblečenie a jemne kefujte (najlepšie starou zubnou kefkou).
Saponát (Jar) – Do horúcej vody nalejte za štamperlík saponátu. Zamiešajte a ponorte si doň polepené ruky. Vydržte 15-20 minút a následne by malo ísť lepidlo z prstov ľahko odstrániť. Je to šetrný ale zdĺhavý postup pre trpezlivých.
Margarín – Ak máte citlivú pokožku, na zalepenú kožu vyskúšajte použiť margarín. Nepôjde to na prvýkrát, ale opakovane nanášajte margarín na zalepené miesto a po každom nanesení umyte. Po niekoľkých opakovaniach by malo lepidlo zísť z pokožky.
Pilník na nechty – Jemný pilník na nechty je mechanický spôsob odstránenia lepidla, ktorý je veľmi efektívny. Nechajte lepidlo zaschnúť na pokožke a pomaly pilníkujte postihnuté miesto až kým nezíde lepidlo z kože.
Sóda bikarbóna – Ak sa vám dostane lepidlo do oka nepanikárte, ale urobte 3%-ný roztok sódy bikarbóny s teplou vodou. Oplachujte oko niekoľkokrát, čím sa zrýchli proces odstránenia lepidla. Počas tejto doby môžete mať zdvojené videnie a zvýšenú tvorbu sĺz. Po niekoľkých hodinách by malo byť lepidlo preč. Oko je veľmi citlivý orgán a pri zasiahnutí lepidlom dôrazne odporúčame návštevu lekára.
Odstránenie sekundového lepidla zo skla:
Odstránenie zo skla je o to jednoduchšie, ak je sklo hladké:
Použite žiletku. Opatrne s ňou po častiach zoškrabte lepidlo. Vo finále potom sklenenú plochu očistite handričkou namočenou vo vode s mydlom.
Odstránenie sekundového lepidla z plastu:
Na odstránenie sekundového lepidla z plastu je najlepšie zvoliť nasledujúci postup:
Handričku namočte do čistého liehu a lieh votrite na poškodené miesto, kým lepidlo nezmäkne. Potom už by malo ísť pomerne dobre olúpať. Zvyškové kúsky očistite handričkou namočenou v saponáte.
Odstránenie sekundového lepidla z látky:
Pri manipulácii so sekundovým lepidlom sa pomerne často stáva, že vám troška kvapne na oblečenie. V tom prípade skúste nasledujúce rady:
1. Voda
Zasiahnutú látku namočte do vody a vypláchnite ju. Po chvíli by sa mala väčšia časť lepidla uvoľniť.
2.Použite acetón.
Naneste malé množstvo acetónu na vatu a opatrne ňou prejdite po škvrne. Následne niekoľkokrát zopakujte. Dajte si však pozor na zvyšok látky, acetón totiž nie je obzvlášť šetrný k farbám.Následne vyperte oblečenie obvyklým spôsobom v práčke.
Odstránenie sekundového lepidla z dreva:
Ak vám sekundové lepidlo kvapne na drevo a chcete sa ho zbaviť, vyberte jeden z nasledujúcich postupov:
1. Zoškrabnutie nechtami
Pokúste sa lepidlo zoškrabať nechtami. Ak je jeho vrstva slabá, malo by sa vám to podariť.
2. Acetón 
Táto metóda je vhodná najmä v prípade, že je drevo nalakované. Do acetónu namočíte handričku a potrite ňou lepidlo krúživým pohybom. Následne potom vezmite gumovú špachtľu a lepidlo od kraja odlúpnite. Na záver drevo umyte mydlovou vodou.
3. Zbrúsenie
Ak je nános veľký a predchádzajúce metódy neúčinkujú, nezostane vám pravdepodobne nič iné, než na odstránenie lepidla použiť šmirgľový papier, ktorým drevo vybrúsite. Po zbrúsení ho potom nalakujte.
Kuchynské sety
Krásne nové kuchynské utierky sa hodia do každej kuchyne. Sú zo 100%-nej bavlny, výborne sajú vodu, dokonale leštia sklo a sú príjemné na dotyk. Skvele sa hodia aj pri grilovaní, alebo na rodinnom pikniku. Teraz v trojitých setoch.
Stále platí ak sa zaregistrujete na našej stránke, zadáte svoj e-mail a potvrdíte odber noviniek, tak získate automaticky zľavu 5% na všetok nezľavnený tovar. Teraz platí aj doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky.