Adriadekor.sk

Blog » Ako si poradiť s vlhkosťou v domácnosti

| Prečítané: 244x

Príjemné pondelkové ráno!

Vlhké prostredie je ideálne na množenie roztočov v našej domácnosti. Nesprávna vlhkosť môže tiež narušiť našu psychickú pohodu. Keď je príliš vysoká, naše telo nesprávne vyhodnocuje teplotu a pocitovo vnímame teplotu vyššiu, ako v skutočnosti je. 
Udržať správnu vlhkosť v byte je často obtiažne, vplýva na ňu veľa rôznych faktorov a to aj také, ktoré sa dajú už len ťažko ovplyvniť, ako napríklad nevhodne zaizolovanými základmi pri stavbe.
Čo vlhkosť spôsobuje?
- Poškodenie stavebného materiálu
- Znehodnotenie stavby
- Tvorba plesní a húb
- Negatívny vplyv na zdravie a bezpečnosť
Aká je príčina vlhkosti stien?
- Zlá izolácia podlahy
- Zlá izolácia strechy
- Zlá hydroizolácia múrov
- Nekvalitne spracovaná vonkajšia fasáda
Ako predísť vlhkosti?
1.    Vetrajte správne
Základným princípom je pravidelné vetranie. Najlepšie je vetrať krátko a intenzívne. Kľudne otvorte niekoľko okien naraz a spravte poriadny prievan, ktorý vlhkosť z bytu vyženie. Behom leta môžete vetrať aj celý deň, akonáhle však zima zaklope na dvere, je lepšie zostať pri prvej variante.
2.    Merajte vlhkosť
Ideálne by sa mala vlhkosť v byte pohybovať medzi 45-60 %. Vo chvíli, kedy sa vyšplhá nad túto hranicu, môžete začať bojovať s plesňami a roztočmi. Preto pravidelne stupeň vlhkosti merajte vlhkomerom. Budete v obraze a môžete v prípade potreby včas zakročiť.
Riešením môže byť aj zaobstarať si klimatizáciu do bytu, ktorá automaticky udržuje stabilnú hodnotu vlhkosti. Podobne funguje tiež tepelné čerpadlo. Nielen v moderných pasívnych domoch sa stále častejšie využívajú vetracie systémy s možnosťou rekuperácie tepla. Tie zvýšia kvalitu vzduchu, filtrujú ho a udržujú stálu hladinu vlhkosti.
3.    Kontrolujte ohrozené miesta
Rizikovými miestami, kde sa pleseň v dôsledku vlhkosti začína vytvárať, sú ako prvé rohy miestností, steny za nábytkom, okolie okien a dverí a tiež medzerách dlažieb. Pokiaľ na pleseň narazíte, čo najskôr ju zlikvidujte pomocou dezinfekčných prostriedkov. Čím skôr s ňou začnete bojovať, tým lepšie pre vás a vaše zdravie.
4.    Pozor pri kúpaní, varení a sušení prádla
Za problémy si často môžeme sami. Kvôli vareniu, sprchovaniu, praniu a sušeniu prádla sa stupeň vlhkosti často šplhá do závratných výšin. A keď ešte naviac málo alebo dokonca vôbec nevetráme, problém je na svete. Voda, ktorá sa pri všetkých týchto činnostiach odparuje, sa začne zrážať na stenách.
Preto otvorte okno, behom sprchovania zapnite vetrák a pri varení digestor. V miestnosti, kde sušíte prádlo, pravidelne vetrajte a zároveň udržujte dostatočné teplo.
Tip na záver
Vzduch by nemal byť vlhký ani suchý. Pri suchom vzduchu by sa nám ťažko dýchalo, pri vlhkom vzduchu sa tvoria plesne, ktoré sú nebezpečné pre náš organizmus. Najlepšie je doma udržiavať optimálnu vlhkosť, od 45-60%. Po prekročení 60% nastáva riziko tvorby plesní. Nahromadená para, ktorá nemá kam ísť sa sústreďuje na najstudenšie miesta. A tam sa začínajú tvoriť plesne.
Behom zimných mesiacov aj chladných jarných či jesenných dní dostatočne kúrte. Čím je vzduch vo vašom interiéri teplejší, tým viac vody prirodzene vstrebáva. A pokiaľ sa vám nechce vlhkosť stále pozorovať, prenechajte túto starosť napríklad modernej nástennej klimatizácii alebo tepelnému čerpadlu.
Tip na darček
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 10. mája.
Kvety sú starou klasikou, ktorými určite nikdy nič nepokazíte, ak ich v tento deň darujete mamičke. Potešiť ju však môžte aj darčekom, ktorý nájdete aj v našom obchode www.adriadekor.sk napríklad štýlová kuchynská zástera, set kuchynských utierok, alebo aj sada uterákov a osušiek určite poteší každú ženu. 
Stále platí ak sa zaregistrujete na našej stránke, zadáte svoj e-mail a potvrdíte odber noviniek, tak získate automaticky zľavu 5% na všetok nezľavnený tovar. Teraz platí aj doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky.