Adriadekor.sk

Blog » Liečivé účinky púpavy

| Prečítané: 276x

Príjemné pondelkové ráno!

Trápia vás nejaké zdravotné problémy a radi by ste ich vyriešili prírodnou cestou a nemuseli do seba pchať lieky? Ak áno, potom ste už určite počuli o výborných účinkoch púpavy. Taký púpavový čaj je dokonalým balzamom na celý rad zdravotných neduhov, poďte ho vyskúšať.
Účinky púpavy
Už len malé množstvo listov pokryje našu odporúčanú dennú dávku vitamínu K alebo A. Ich ďalšie zložky zo skupiny flavonoidov (napr. zeaxantín alebo cryptoxanthin) majú priamo liečebné účinky. Zeaxanthin pomáha chrániť očnú sietnicu proti UV žiareniu, cryptoxanthin zase pôsobí v tele proti bujneniu rakovinových buniek v ústach alebo v pľúcach.
Celá rastlina je jedlá a liečivá, špecifická svojou mierne horkastou chuťou.
O púpave je známe, žezlepšuje trávenie, látkovú výmenu, je močopudná, podporuje funkciu žlčníka a pečene. Zlepšuje činnosti pankreasu, pomáha pri liečbe cukrovky. Má priaznivé účinky pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, má krv čistiace účinky, tým pomáha pri dne a reumatizme.Zbiera sa hlavne koreň, menej často koreň s vňaťou alebo len listy.
Čo môžeme z púpavy pripraviť?
Využitie púpavy v kuchyni
Púpavové listy obsahujú látky vhodné na regeneráciu pečene a pankreasu a ich priama konzumácia je najrýchlejšia a najjednoduchšia forma liečby. V kuchyni ich môžeme pridať do zeleninových šalátov, smoothies, slaných roliek aj praženice.
Využitie púpavy v domácej lekárničke
Odvar z koreňa: Výborný liečivý prostriedok pri liečbe reumatizmu a psoriázy.
Sirup/med: Z kvetov pri liečbe dýchacích ciest.
Čaj z listov a koreňa: Podporuje močenie pri zápale močového mechúra, je vhodný pri zadržiavaní tekutín v tele a vysokom krvnom tlaku.
Čerstvá šťava: Funguje ako silná verzia čaju, môžeme si ju zamraziť na zimu alebo pridať do zdravých kokteilov.
Tinktúra: Z listov a koreňa podporuje tvorbu žlče, rozpúšťa žlčové kamene  a je to mierne laxatívum.
Margarita uterák a osuška
S krásnym jarným vzorom s kvetmi na bordúre v príjemných farbách, ktoré sa hodia do každej kúpelne. Vyznačujú sa vynikajúcou savosťou a hebkosťou. Tieto, ale aj ďalšie iné na www.adriadekor.sk 
Stále platí doprava ZADARMO bez ohľadu na sumu objednávky....