Adriadekor.sk

Blog » Ako ušetriť vodu v domácnosti?

| Prečítané: 662x

Príjemné pondelkové ráno!

V priemere človek spotrebuje cca 120 litrov vody na deň. Najväčšie množstvo vody sa použije v kúpeľni na osobnú hygienu či pranie, ďalej v kuchyni pri umývaní riadu a varení a napokon aj v záhradách pokiaľ vlastníte rodinný dom.
Zopár tipov ako šetriť vodou
1. Tečúca voda
Veľký zlozvyk, ktorým prispievame k plytvaniu, je umývanie zubov pri tečúcej vode. Odborníci ho prirovnávajú k „opakovanému splachovaniu“. Ak vychádzame z toho, že WC s dvojitou nádržou má štyri až deväť litrov, tak je to poriadne plytvanie.
Investujte do šetrného splachovacieho zariadenia, pri klasickom WC miniete jedným spláchnutím až 7 litrov pitnej vody, pri dvojitom spôsobe splachovania máte na výber medzi 3 a 6 litrami na 1 spláchnutie. 
2.Sprchovanie
Pri sprchovaní bežnou sprchou sa prietok vody pohybuje okolo 20 l za minútu. Rovnako komfortne sa však môžete osprchovať aj pri oveľa nižšej spotrebe. Na to vám poslúžia nové typy spŕch so špeciálnymi sprchovými otvormi, primiešavaním vzduchu do vody a stop ventilom.
3.Kvapkajúci kohútik
Za noc vám tak odtečie aj desať litrov vody. To isté platí o pretekajúcom záchode.
4. Horúca voda
Máte zaizolované rúry na vodu? Nie? Urobte tak čo najskôr. Kým sa horúca voda dostane z bojlera k vám do vane, miniete desiatky litrov studenej.
5.Umývanie riadu
Riad umývajte v dreze, alebo v umývačke riadu, kým umývaním riadu pod tečúcou vodou miniete 30-40l/deň, umývaním v dreze 10-20l, umývačka riadu spotrebuje 11-15l. Pri umývaní riadu uzatvorte odtok umývadla a napustíte doň čistú vodu a pridajte do nej saponát. Ak budete pri umývaní postupovať od menej špinavého riadu po ten špinavší, nebudete ju musieť vymieňať.
6.Pranie
Práčku púšťajte pokiaľ možno naplnenú – prať jednu ponožku sa nevyplatí. Zvážte tiež zapnutie úsporných programov, ktoré nové práčky často ponúkajú. 
Dobrou voľbou sú inteligentné práčky, ktoré pomocou množstva pokročilých senzorov dokážu analyzovať typ a hmotnosť bielizne a presne prispôsobiť spotrebu elektrickej energie, vody i pracích prostriedkov danej várke.
7.Studňa
Ak máte pri dome bazén, často polievate záhradu alebo umývate auto, je dobré popremýšľať o obstaraní vlastnej studne, prípadne o využití dažďovej vody. Stovky a tisíce litrov pitnej vody vyplytvanej na nie práve lacné zalievanie záhonov môžu byť relatívne ľahko nahradené. Navyše, hoci studňa aj nádrž na dažďovú vodu vyžadujú istú počiatočnú investíciu, rýchlo sa vrátia.
Tip
Ak z nejakého dôvodu musíte najprv nechať odtiecť studenú vodu, kým začne tiecť teplá, zachytávajte ju do vedra. Poslúži vám na splachovanie či polievanie kvetov.
Prehozy na posteľ
Postarajú sa o dokonalý dojem z čerstvo ustlanej postele. Majú aj estetickú funkciu, ale počas dňa ochránia paplóny a vankúše pred prachom. Viac na www.adriadekor.sk