Adriadekor.sk

Blog » Čo robiť ak sa nám rosia okná?

| Prečítané: 1467x

Príjemné pondelkové ráno!

Zarosené okná sú večným problémom v  domových či bytových priestoroch a  tento nepekne vyzerajúci jav spôsobuje ľuďom v  domácnosti viaceré problémy. Vznikajú tak, že sa na chladných sklách kondenzujú vodné pary zo vzduchu v miestnosti. Kondenzovaná voda zväčša steká na tesnenie rámu alebo okenný parapet, čo následne spôsobuje tvorbu nežiadúcich a zdraviu škodlivých plesní. To všetko časom vedie k zníženiu životnosti vašich plastových okien.
My si dnes prezradíme tipy a triky, ktorými zabrániť roseniu okien. 
Začnite kontrolou kvality vetrania. Nainštalujte si vetracie mriežky, ktoré nechajte počas dňa otvorené, prípadne vo vašej neprítomnosti stiahnite kúrenie a nechajte otvorené vetráky. Samozrejme, nie keď teplota vonku klesne pod nulu, no do +5-10 stupňov sa vám nič nestane a budete dýchať čerstvý a čistý vzduch. Po príchode domov vetračky zatvorte a prikúrte.
Ak budete v budúcnosti meniť okná, dbajte na to, aby parapet pod oknom nezakrýval radiátor. Ak bude na okno sálať teplý vzduch priamo, pomôže vám to zlepšiť celkovú situáciu. Pozor dávajte aj na hrubé a ťažké závesy, ktoré sú síce moderné, no radiátory často prekrývajú tak, že samotná látka je teplejšia ako vzduch v miestnosti.
Zaizolujte si múry. Pri teplých stenách masívne klesá riziko vzniku vlhkého a nezdravého vzduchu. V zime budete mať teplo a okrem toho ušetríte na energiách a v lete vás steny zasa príjemne ochladia.
Nepoužívajte „ventilačku“ = mnoho ľudí si ako spôsob vetrania iba vyklopí okno, avšak tento spôsob nie je optimálny, keďže vzduch v miestnosti sa ani zďaleka nevymení tak dobre a zároveň dochádza k ochladzovaniu k stien pri okne, čoho následkom je väčší predpoklad na vznik plesní. 
Vlhkomer = zakúpenie vlhkomera a jeho inštalácia obojstrannou páskou nad okno je jednoduché riešenie, ktorým zistíte, kedy je vzduch v miestnosti príliš vlhký a je potrebné vyvetrať. Ak ukazovateľ prejde do červeného poľa, je potrebné vyvetrať. Názory na optimálne percento vlhkosti vzduchu sa líšia, no obvykle sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 45% až 60%. 
Kvety na parapete, sušenie bielizne, nepoužívanie digestoru = všetky vymenované veci majú spoločný menovateľ – tvorbu vlhkosti. Samozrejme, sú to veci, ktoré sa nedajú úplne eliminovať, ale ak je tá možnosť, tak treba vyskúšať sušiť bielizeň na balkóne, používať digestor pre odstránenie nadbytočnej pary a možno obmedziť počet kvetov umiestnených na parapete. 
Správne vybrané plastové okná pomáhajú šetriť energiu, zdravie a v neposlednom rade zútulňujú i interiér domu alebo bytu, ktorý bude tak vašou pýchou, oázou pokoja a nevyčerpateľnou studňou dobrých nápadov. Na ďalšie benefity prídete určite časom aj sami.
Posteľné obliečky z prírodného materiálu, s jedinečným dizajnom, jemnosťou a vysokou kvalitou. Teraz v 20%-nej zľave na našej stránke www.adriadekor.sk