Adriadekor.sk

Blog » Takto si vyrobíte domácu zubnú pastu

| Prečítané: 913x

Príjemné pondelkové ráno!

Zdravý a žiarivý úsmev patrí medzi najatraktívnejšie znaky človeka, ktorý mu dodáva sebavedomie, uspokojenie a šťastie. O svoje zuby a ďasná sa starajte najlepšie bez zbytočnej chémie. A ako? V článku nájdete recepty ako na to.
Jednoduchá zubná pasta na zuby:
3 lyžice kokosového tuku (mierne rozohriateho)
1/2 čajovej lyžičky jemne roztĺčeného klinčeka alebo byliniek: šalvia, mäta, tymián (alebo iné, ktoré máte radi)
1 lyžička xylitolu
Všetky prísady premiešajte a hotovú zubnú pastu dajte napríklad do sklenenej dózy. Používaním zistíte, koľko pasty vám na vyčistenie zubov bude stačiť. Táto pasta je vhodná a bezpečná aj pre malé deti a rozhodne im nebude škodiť, ako tie komerčne vyrábané.
Pasta na problémy s paradentózou:
Domáca zubná pasta je vynikajúca aj tým, že je účinná aj pri liečení mnohých ťažkostí. Napríklad táto pomôže pri paradentóze. Vyrobíte ju zmiešaním 1/4 šálky bieleho ílu, 1/4 šálky jedlej sódy, 1/2 šálky glycerínu, 1/8 šálky jemne mletej morskej soli, 20 kvapiek tinktúry z myrhy, 8 kvapiek esenciálneho oleja tea tree a 8 kvapiek esenciálneho oleja tymián. Pastu uchovávajte na chladnom a tmavom mieste.
Aj keď si spočiatku budete musieť kúpiť na prípravu týchto pást zopár ingrediencií, tie Vám vystačia hneď na niekoľko dávok domácej pasty. Takže si budete zuby čistiť nielenže zdravšie, ale nakoniec aj lacnejšie.
Bieliaca a protizápalová pasta:
Jednou zo surovín na výrobu našej domácej zubnej pasty je aj kurkuma.
Nemusíte sa však teraz obávať jej žltej farby – na zuby má úplne iný účinok ako napríklad na látky alebo iné povrchy, ktoré farbí do žlta. V prípade zubnej skloviny, po jej zmytí zostanú zuby belšie.
Okrem bielenia zubov ponúka aj mnohé ďalšie prínosy, hlavne čo sa týka potláčania zápalov a infekcií. Kokosový olej - ten má tiež pomerne silné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.
Postup:
Na výrobu tejto zubnej pasty budete teda potrebovať:
1 čajovú lyžičku kurkumy
1 čajovú lyžičku kokosového oleja
1 až 2 kvapky esenciálneho oleja z mäty (voliteľné kvôli mentolovej chuti)
Vymiešajte v miske všetky suroviny, aby ste získali homogénnu pastu.
Potom vezmite zubnú kefku, namočte štetinky do zmesi a umývajte si zuby bežným spôsobom 3 až 5 minút. Počas umývania niekoľkokrát znovu naneste zmes na kefku. Na koniec pastu vypľujte a ústa si prepláchnite čistou vodou.
Aké výsledky očakávať?
Približne za pár dní, prípadne týždeň budú vaše zuby neskutočne biele. Zároveň by ste sa mali zbaviť ďalších zdravotných problémov ako sú zápaly a bolesti ďasien, ustupujúce ďasná, infekcie ústnej dutiny či dokonca zlý zápach z úst spôsobovaný baktériami.
Kuchynské utierky
Žakárové kuchynské utierky vyrobené z kvalitnej 100%-nej bavlny. Dokonale absorbujú vodu, perfektne vyleštia sklo a sú skvelé na utieranie riadu a rúk. 
Farba ostáva stabilná a silná a ako bonus sú krásne vzory, ktoré sa hodia do každej kuchyne.