Adriadekor.sk

Blog » Jeseň vo vašej záhradke

| Prečítané: 391x

Príjemné pondelkové ráno!

Jeseň je tu a večery postupne prichádzajú čím ďalej, tým skôr a sú chladnejšie.Na jeseň treba v záhrade stihnúť viacero činností ešte do príchodu prvých mrazov. Čo všetko by ste mali stihnúť?? Dozviete sa v dnešnom článku.
  
Presádzajte!
Jeseň je absolútne vhodné obdobie na to, aby ste presádzali svoje rastlinky, ktoré vám povyrástli a tiež, aby ste zasadili do pôdy nové. V tomto ročnom období sa totiž stretávame s dažďom veľmi často a pôda je teda dostatočne vlhká, čo rastlinky pri raste ocenia.
Kríky a živé ploty
Odborníci radia postarať sa aj o kríky vo vašej záhrade, a to tak, že keď ich lístky začnú žltnúť a ohýbať sa k zemi, je ideálne zrezať ich minimálne na polovicu, čo sa však mení na základe konkrétneho druhu kríku a niektoré teda môžu zostať kratšie aj o celé 3 svojej dĺžky. 
Kvetinové cibuľky
Na jeseň sa dajú tiež sadiť cibuľky, aby kvetiny na jar v pravý čas vypučali zo zeme a potešili vás jasom svojich farieb. Aby tieto zvestovateľky jari dobre prospievali a kvitli, je veľmi dôležité vybrať pre ne správne miesto. Väčšinou majú radi na jar čerstvú a vlhkú pôdu, ale v lete, kedy odpočívajú, môže byť pôda suchá a priepustná. 
Trávniky
V zime sužujú trávnik nízke teploty, prílišná vlhkosť a slabý slnečný svit. Preto trávniky potrebujú pred začiatkom zimy trochu jemnej starostlivosti a rozmaznávania. Keď na jeseň padajú listy, mali by sa z trávnika pravidelne odstraňovať. Listy ponechané na trávniku ho pripravia o svetlo a podporia tvorbu suchých hnedých fľakov a rast machu. Naposledy trávnik pokoste niekedy začiatkom novembra. Nekoste ho na menej než 5 cm, pretože dlhšia tráva lepšie využije menšie množstvo slnečného svitu. Zaistí to vyššiu odolnosť voči burine a machu.
Hnojenie
Odporúča sa tiež použiť nejaké jesenné hnojivo. Jesenné hnojivá majú obvykle nízky obsah dusíka a vysoký obsah draslíka. Zvýšený obsah draslíka trávu posilňuje a zvyšuje jej odolnosť voči mrazu. Na jeseň by sa nemali používať tradičné trávne hnojivá, pretože obsahujú veľa dusíka a podporujú rýchly rast trávy, čo následne zvyšuje jej citlivosť na mráz.
Založte si kompost
Jeseň je ideálna doba, kedy založiť kompost. Nielenže sa tak rýchlo a účinne zbavíte rastlinných zvyškov, ako sú tráva, slama, nadrtené vetvičky, alebo buriny, ale aj v záhrade vytvoríte miesto, kde sa môžu niektoré druhy zvierat ukryť pred zimou. Kompost udržujte vlhký.
Deky
Krásne a teplučké deky, výnimočné nezvyčajnou mäkkosťou, kvalitou a jednoduchou údržbou Vás nielen zahrejú ale aj štýlovo doplnia váš interiér.