Adriadekor.sk

Blog » Viete ako správne prať?

| Prečítané: 376x

Príjemné pondelkové ráno!

To, aby vaša bielizeň bola po vytiahnutí z práčky nielen čistá a voňavá, ale predovšetkým nepoškodená a neznehodnotená je potrené dodržiavať určité postupy pri praní. Niekoľko tipov nájdete v dnešnom článku.

Používajte vhodné programy
Citlivé tkaniny môžu niekedy po praní zmeniť svoj tvar. Vlna a jemný textil reagujú citlivo na mechanické vplyvy a zvýšenú teplotu. Odporúča sa preto používať špeciálne pracie prostriedky na vlnu, majú neutrálne pH a neobsahujú enzýmy, ktoré môžu vlákna poškodiť

Otáčky
Pri odstreďovaní rozhoduje počet otáčok, čím je vyšší, tým suchšia bude bielizeň na konci cyklu. Ak sa zvolí maximálny počet otáčok, vypraná bielizeň bude takmer suchá. Aby však nebola pokrčená a ľahko sa žehlila, nemôže byť bubon práčky preplnený.

Triedenie je základ
Ak bielizeň rozlišujete len na bielu a farebnú, zrejme po istom čase už nevyzerá tak, ako by ste od nej očakávali. Zásady správneho prania totiž hovoria, že rovnako ako na farbe, záleží aj na materiáloch, z ktorých sú textílie vyrobené. Bavlnu nemiešame s polyesterom a takisto uteráky či obliečky neperieme so syntetikou.

Veľa pracieho prostriedku
Pri použití príliš veľa pracieho prostriedku sa vytvorí veľké množstvo peny. Táto pena však bráni v tom, aby sa oblečenie vyčistilo aj na takých dôležitých miestach, akým sú napríklad goliere.

Čistenie práčky
Raz mesačne prečistite práčku, spustite krátky prací program s horúcou vodou a octom. Potom nechajte otvorené jej dvere, aby mohla dobre vyschnúť.

Pranie niekoľkokrát za sebou
Niektorí ľudia si myslia, že nie je dobré prať niekoľkokrát za sebou. Lenže práčka sa nepokazí a praním niekoľkokrát za sebou v skutočnosti šetríte ešte aj energiu.

Nie všetko sa dá oprať v práčke
Ak si potrpíte na kvalitné materiály, musíte sa vedieť o ne správne postarať. Platí to, napríklad, o plavkách, ktoré perieme zásadne v rukách v studenej až vlažnej vode. Podobne sú však na tom všetky kúsky oblečenia vyrobené zo spandexu a s vysokým podielom elastanu.

Tip na záver:

Nezabúdajte na jeden skvelý trik. Odporúča sa pridávať do práčky ocot. Buď menšie množstvo do prania, alebo nalejte viac a zapnite práčku napríklad s uterákmi. Nebojte sa, nebudú zapáchať octom. Navyše ostanú mäkšie ako predtým.

Kúpeľňové predložky

Kúpeľňové predložky z kvalitného materiálu za super cenu , prispejú k pohodliu a decentnému štýlu vo vašej kúpeľni. Sú praktické a príjemné na nohy, vďaka čomu zabezpečujú komfort po každom sprchovaní či kúpeli. Nájdete na www.adriadekor.sk