Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Voňavý klinček a jeho liečivé účinky

| Prečítané: 107x

Príjemné ráno prajem!

Klinčeky sú vlastne usušené, neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa zbierajú ešte pred tým, ako sa roztvoria. Pomenovanie získali podľa svojho vzhľadu, ktoré hodnoverne pripomína klasický klinec. U nás sa využívajú hlavne v kuchyni, čo je škoda. Ich anestetické a antiseptické účinky sú naozaj silné. Načo všetko je skvelý klinček sa dozviete v dnešnom článku.
S čím všetkým nám klinčeky pomôžu?
- významne pôsobia proti zápalom
- sú bohatým zdrojom antioxidantov
- užívajú sa ako doplnok prevencie vzniku rakoviny
- upravujú zažívanie
- pomáhajú vyrovnať hladinu cukru u osob s diabetou
- zlepšujú krvnú cirkuláciu
- ľudia ich využívajú pri bolestiach ďasien a krku
- pridaním do horúcich nápojov uľavia pri nachladnutí
- majú analgetické účinky, predovšetkým pri reumatických ťažkostiach a bolestiach kĺbov
- ak chcete odstrániť zápach z úst, rovnako ako aj prevenciu zubného kazu,mali by ste starostlivo žuť klinčeky po každom jedle.
Klinčekový olej je ľahké navariť doma, budete potrebovať – 1 lyžica klinčekov a 100 ml olivového oleja. Zmiešajte komponenty a priveďte do varu na miernom ohni. Potom ochladte na teplotu miestnosti. Uchovávajte v chladničke.
Pri prechladnutí a na kašeľ – vziať jednu lyžičku medu zmiešanú so štipkou mletých klinčekov dávať si ráno a večer.
Pre zlepšenie trávenia – niekoľko minút pred jedlom jesť lyžičku medu zmiešanú so štipkou čierneho korenia a mletých klinčekov. Kontraindikácie: neodporúča sa pre deti mladšie ako dva roky a tehotné ženy.
Tip na záver
Keďže majú klinčeky korenisto-štipľavú chuť, treba ich používať s mierou. Na Slovensku ich zvykneme pridávať do sladkých jedál alebo ich zapichujeme do citrusového ovocia, čím vytvoríme osviežovač vzduchu. Sú však aj iné možnosti! Ak chcete využiť jeho liečivé vlastnosti vo svoj prospech, vyrobte si z neho tinktúru. Namočte hrsť klinčekov do liehu (môže byť aj alpa) a nechajte lúhovať dva týždne. Môžete aplikovať na boľavé zuby a ďasná!
Posteľné obliečky XQ satén.
Sú luxusné a hlavne kvalitné. Tvoria najširší sortiment jemných obliečok, z bavlneného extra kvalitného saténu.Sú obľúbené svojimi vlastnosťami a takisto dizajnom. Teraz sme doplnili viacero nových vzorov, stačí si len vybrať.
Užitočné informácie:
Pestovanie klinčeka...viac TU
Čo nám ženám robí radosť:
Toto musíte urobiť, aby vám kytica vydržala krásna vo váze čo najdlhšie...viac TU
Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!
Adriana Regecová - ADRIADEKOR