Adriadekor.sk

Blog » Ako zvládnuť Vianoce bez stresu

| Prečítané: 260x

Príjemné pondelkové ráno!

Mali by to byť sviatky pokoja, ale stávajú sa z nich skôr sviatky stresu. Zohnať darčeky pre celú rodinu, zaplatiť ich, vygruntovať byt, pripraviť bezchybnú večeru, vyjsť všetkým v ústrety. Všetko sa dá zvládnuť aj bez zbytočného stresu...

Všetko si naplánujte.
Zoberte do ruky pero, papier a kalendár. Pozrite, koľko dní zostáva do Vianoc, spíšte, čo všetko chcete stihnúť, a naplánujte si jednotlivé dni.

Urobte si rozpočet.
Aby sa nestalo, že cez sviatky miniete všetko a po nich vám zostanú len oči pre plač. Sumu, ktorú ste ochotní na Vianoce obetovať, si rozdeľte na tri kôpky. Darčeky, potraviny, výzdoba.

Upratujte aj sa motivujte.
Vianoce prídu tak či onak a nebudú vám nazerať za skrine ani pod posteľ. Nemusíte mať teda umyté okná ani vytepované koberce. Ak sa pri tom máte uštvať, nestojí to za to. Buďte predovšetkým realisti a domáce práce, na ktorých trváte, si rozdeľte na veľké, malé a zdobenie.
Ak máte malé deti, ideálne je, ak si upracete v čase, keď nebudú doma. Ušetrí vám to námahu aj nervy. Ak máte staršie deti, zapojte ich, nuž, a keď sa vám do upratovania nechce, motivujte sa kúpou nových doplnkov či závesov.

Pečenie a varenie.
Suché pečivo, linecké a perníky môžete upiecť aj niekoľko dní vopred. Krémové zákusky si objednajte v cukrárni alebo o ne požiadajte svokru. Myslite tiež na to, že sviatky nie sú „objemovka“, dva-tri druhy koláčov bohato stačia. Čo sa varenia týka, zemiakový šalát a kapustnica sú aj tak lepšie po pár dňoch, keď sa v nich rozložia chute, preto nenechávajte ich prípravu na Štedrý deň a pripravte ich skôr.

Zdobenie.
Pár dní pred stavaním skontrolujte stromček, jeho stojan a osvetlenie, aby sa nestalo, že prípadné poškodenie zistíte v čase, keď už obchody budú zatvorené. Zároveň pozrite, či máte dosť baliaceho papiera, lepiacej pásky a ozdobných stúh.

Výber a balenie darčekov.
Ak ich vyberáte na poslednú chvíľu, obyčajne ide len o vyhadzovanie peňazí. S deťmi napíšte Ježiškovi, zaručene ich tak potešíte, od blízkych priamo zistite, čo potrebujú, čo by ich potešilo.Balenie darčekov nenechávajte na posledný deň. Baľte ich postupne po večeroch, keď deti zaspia.

Darčekové poukážky
Hľadáte vhodný darček ale neviete sa rozhodnúť?
Darčekové poukážky všetko vyriešia. Darujte darčekový poukaz v hodnote od 10 do 100 eur a výber samotného darčeka tak vložíte do správnych rúk.