Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Ako správne vetrať

| Prečítané: 314x

Príjemné ráno prajem!

Rýchle vetranie otvorením okna na niekoľko minút sa môže zdať na prvý pohľad ekonomické. Veď sa iba rýchlo “vymení” vydýchaný vzduch za čerstvý z vonka a potom zavriem okno. No opak je pravdou.
Ide o najdrahší spôsob vetrania! Výmena vzduchu prebehne síce rýchlo, ale zohriaty vzduch z interiéru vypustíte von rovnako rýchlo. Takýmto spôsobom vetrania vpustíte do interiéru okrem čerstvého vzduchu aj nechcený prach, peľ, prípadne hmyz a podobne.
Ako správne vetrať:
-Ráno by ste mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami počas 5 minút.
-V priebehu dňa je potrebné vetrať v závislosti na vlhkosti v miestnosti, ideálne je intenzívne krátke vetranie každé dve hodiny.
-V obývacej izbe, v chodbe a v pracovni si vystačíte s menej častejším vetraním než napríklad v kúpeľni, kuchyni alebo v spálni.
-Úlohu zohráva aj množstvo kvetov v interiéri, alebo či bývate v novostavbe, ktorá vysychá aj niekoľko rokov po dokončení .
-Optimálne je vetranie oknami, otvorenými dokorán. Dĺžka trvania vetrania pritom závisí na vonkajšej teplote. Čím je chladnejšie, tým kratší čas je potrebný.
-V zime si vystačíte pri každom vetraní so 4 až 6 minútami , na jar a na jeseň potrebujete 10 až 20 minút, a v lete by okná mali zostávať otvorené aspoň polhodinu.
Vetračka v zime radšej nie
Keď totiž vetráte cez mikroventiláciu, odniesť si to môže tesnenie vašich okien. Tiež to spôsobuje 15 – 30% tepelného úniku. Steny v okolí okien začínajú vlhnúť a ochladzovať sa, čo je len krôčik od vytvorenia plesní.
Tip na záver:
Pokiaľ sa nechcete o správne vetranie starať vôbec, nechcete kúriť zbytočne a zároveň sa nevystavovať riziku plesní, tak si môžete obstarať vetranie pomocou vzduchotechniky so systémom spätného získavania tepla. Toto technické zariadenie je už v dnešnej dobe pomerne cenovo dostupné a výhody tohto riešenia isto aj cez prípadné počiatočné obavy čoskoro oceníte.
Uteráky a osušky Melisa
Svojou elegantnou bordúrou a decentným vzhľadom je dokonalým doplnkom do Vašej kúpelne. Kolekcia Melissa poteší vysokou kvalitou bavlny, savosťou a príjemnou mäkkosťou.

Užitočné informácie:

Čo je rekuperácia vzduchu a aké ma výhody...viac TU

Čo nám ženám robí radosť:

Super nápady, ako využiť staré drevené debničky...viac TU
Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!
Adriana Regecová - ADRIADEKOR