Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Cibuľa a jej účinky na zdravie

| Prečítané: 465x

Príjemné ráno prajem!

Obľúbená je pre jedinečnú chuť, ktorú dodáva takmer každému jedlu, a okrem toho má aj významné liečivé účinky. Hoci si pri jej čistení a krájaní často poplačeme, stojí to za to, pretože obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok.

Široké využitie v medicíne

-Cibuľa má široké využitie aj v lekárstve. Už naši predkovia používali cibuľu k liečeniu bolesti krku, pri kašli, angíne či prechladnutiu. Vysoký obsah allicinu v cibuli, ktorý má silné antibiotické účinky, si jednoducho poradí s akoukoľvek infekciou.
-Surová cibuľa dokáže ničiť choroboplodné zárodky a dokáže zabrániť rastu niektorých baktérií a mikroorganizmov. Okrem toho však dokáže potláčať plynatosť a jej pravidelným požívaním dokáže predchádzať zápcham.
-Podporuje chuť do jedla a napomáha tráveniu. Červené a žlté odrody cibule obsahujú látky, ktoré dokážu znížiť riziko výskytu nádorových ochorení a majú aj ďalšie protizápalové  účinky.
-Cibuľa je tiež močopudná a ak ju jete, liečivo vplýva na váš močový mechúr a obličky.
-Cibuľa znižuje vysoký krvný tlak, znižuje hladinu cukru a tukov v krvi a bráni tvorbe krvných zrazenín, čiže predchádza vzniku trombózy.
-Obsahuje množstvo zinku, ktorým dokáže ovplyvniť zdravé fungovanie prostaty a tiež správny rast kostí.
-Okrem zinku však obsahuje aj veľa síry a kremíka čiže látok, ktoré potrebujú naše nechty a vlasy.
-Cibuľa obsahuje vitamíny B1, B2, C, A, E a z minerálov draslík, železo, vápnik, silice a selén
Užitočné rady pre podporu zdravia
Cibuľovo- medový sirup na kašeľ je osvedčený domáci liek. Pripravíme ho zo šťavy z jednej veľkej cibule a z 1 PL medu, prípadne cibuľu nakrájame nadrobno a prekryjeme medom. Necháme odstáť najlepšie cez noc a scedíme. Sirup sa užíva po lyžičkách 3x denne po dobu asi 10 dní.
Cibuľový nápoj na chrípku a prechladnutie – 2 cibule, 4 strúčiky cesnaku a 1 dl vody. Cibuľu a cesnak rozmixujeme vo vode. Nápoj pijeme po dúškoch. Zopakujeme aspoň 2x denne po dobu 4 dní.
Cibuľový čaj pri nachladnutí – dve väčšie cibule nakrájame na hrubšie kolieska, ponoríme do 500 ml vody, povaríme asi 10 minút a potom necháme asi 5 minút vylúhovať. Odvar scedíme osladíme medom a ochutíme citrónom. 
Deka Nice
Pri prechladnutí vám iste pomôžu užitočné rady spomenuté vyššie, ale veľmi príjemné bude ak sa zabalíte do mäkkej a teplej deky z radu kolekcie Glamour. Krásnu levandulovú deku si môžte objednať na našej stránke www.adriadekor.sk..TU

Užitočné informácie:

Krájanie cibule – recept ako krájať cibuľu...viac TU

Čo nám ženám robí radosť:

Toto je výber najvtipnejších fotiek zvierat z voľnej prírody, pri ktorých sa smiechu neubráni nik...viac TU

Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!
Adriana Regecová - ADRIADEKOR