Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Ako jednoducho vyčistiť zanesenú rúru

| Prečítané: 952x

Príjemné ráno prajem!

Každá z nás v domácnosti dôverne pozná hodinové drhnutie špinavej rúry plnej mastných a zaschnutých škvŕn. Existujú však overené spôsoby, ktoré vám s týmto problémom zaručene pomôžu!
Čím čistiť rúru?
Aj keď je elektrická rúra zvnútra kovová, používanie drsných čistiacich nástrojov rozhodne nie je na mieste. Zabudnite preto na ostré drôtenky či kovové kefky, ktoré by mohli povrch poškrabať a nenávratne poškodiť. Výnimku tvorí škrabka na čistenie sklokeramickej varnej dosky, ktorá sa mnohým gazdinkám osvedčila pri odstraňovaní nečistôt zo skla na vnútornej strane dvierok. Vždy však platí, že rúru čistíme až vtedy, keď je dostatočne vychladnutá a nehrozí nám popálenie. Nezabudnite chrániť i svoju pokožku a pred čistením si navlečte gumené rukavice.
Ako si zjednodušiť samotné čistenie?
Námahu pred čistením si zjednodušíte tým, že do rúry umiestnite pekáč s horúcou vodou a aspoň 10-15 min. ho tam necháte. Pri väčšom znečistení a veľkých mastnotách môžete pekáč zohrievať na 50 - 70 stupňoch. Keď je už rúra vychladnutá, môžete začať používať buď vami vyrobené prostriedky, alebo kúpený odmastňovací prostriedok.
Čistiace prostriedky
Siahnuť po čistiacom prípravku je jednoduchou záležitosťou. Dostanete ho v takmer každom obchodnom reťazci a hravo použijete. Dajte si však pozor na obsah chemikálii, ktoré sa v ňom nachádza. Je nevyhnutné pozrieť si pred použitím obsah, poprípade sa spýtať na alergické reakcie, ktoré môže vyvolať!
Ako čistiť bez chemikálii - rýchlo a lacno?
Aj veľmi znečistenú rúru môžete vyčistiť jednoducho, bez práce a bez použitia akéhokoľvek chemického čistidla z obchodu. Celá veda spočíva vo využití surovín, ktoré máte práve teraz vo svojej kuchyni.
Potrebujeme:
250 ml bieleho octu
1 liter vody
pekáč
1 balenie kypriaceho prášku
Postup:
Do pekáča s vyššími okrajmi nalejeme vodu a ocot. Vložíme do rúry a nastavíme ju na 150 stupňov. Keď sa voda s ocotom rozvarí, necháme tekutinu v rúre pôsobiť ešte 30 minút a potom rúru vypneme.
Pekáč z rúry vyberieme a pridáme balík kypriaceho prášku. Keď rúra vychladne, zmesou octu, vody a prášku jednoducho vytrieme vnútro rúry – keďže nečistoty a mastnota vplyvom tepla a octovej zmesi povolia, pôjde to skutočne jednoducho. Potom postačí vnútro vytrieť handričkou namočenou v čistej vode a máme hotovo.
Popáleniny a mastné fľaky môžte odstrániť aj surovým zemiakom. Povrch ponatierate rozpoleným zemiakom a necháte uschnúť. Ďalšími pomocnými ingredienciami sú aj soľ, sóda bikarbóna a zubná pasta. Zmiešaním všetkých surovín získate hmotu, ktorú nanesiete na zanesený povrch a necháte 20 minút pôsobiť. Potom môžte handričkou všetko zmyť.  
Dobrý tip na záver:
Pred pečením vložte na dno rúry alobal alebo papier na pečenie, aby ste zachytili zvyšky pečenia.
Bambusové prestieradlá.
Na našej stránke www.adriadekor.sk si môžte objednať bambusové prestieradlá teraz v skvelej akcii -50%..Bambus je biologicky odbúrateľný, šetrný k životnému prostrediu, materiál z neho má vysokú odolnosť a dlhú životnosť.Textílie z bambusu sú mäkké, ľahké a príjemné na dotyk, čo oceníte najmä po náročnom dni v pohodlí vašej izby.

Užitočné informácie:

Ako ušetriť na elektrine...viac TU

Čo nám ženám robí radosť:

Zlepšováky, ktoré by si mal od Japoncov prevziať celý svet...viac TU
Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!
Adriana Regecová - ADRIADEKOR