Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Ako si zjednodušiť žehlenie

| Prečítané: 878x

Príjemné ráno prajem!

Žehlenie nepatrí k najľahšej práci v domácnosti. Nejde len o zaťažovanie chrbta, ale aj o pomerne časovo náročnú „aktivitu". Jednoducho, život by bol omnoho krajší a jednoduchší, keby sme žehliť nemuseli.

Bez žehlenia 

Nie všetko musíme nutne žehliť. Ak však nemáte veľa času a žehlenie nie je na zozname vašich milovaných činností, potom to takto preháňať naozaj nemusíte.

Ako si zjednodušiť žehlenie

Používajte kvalitné prášky, aviváže, ktoré vlákno vypnú, a tiež zmäkčovače vody. Všetko pomáha, aby bielizeň nebola veľmi pokrčená. Aby ste sa vyhli žehleniu, skúste si oblečenie správne zavesiť. Keď vec vytiahnete z práčky, niekoľkokrát ju „vyprášte" vo vzduchu a až potom, keď je ako-tak vyrovnaná, ju zaveste na šnúru. Pozor aj na to, ako pripínate štipce (obzvlášť na tričkách, košeliach či iných vrchných kusoch oblečenia - nemali by ste vec pripnúť štipcom na oboch koncoch s tým, že uprostred bude prevísať, ale radšej celú vec prehnite na jednom mieste, preveste a pripnite štipcami na jednej i druhej strane. Takto nebudete mať vyťahané strany tričiek. A aj keby ste sa predsa len rozhodli žehlenie nevynechať, budú sa vám takto vyvešané veci žehliť určite o niečo ľahšie.Nežehlite froté uteráky ani spodnú bielizeň! Froté teplom stráca na kvalite a nasiakavosti, spodná bielizeň zase prichádza o elasticitu.

Niekoľko tipov pre tých, ktorý nechcú žehliť vôbec

-Nakupujte veci z nekrčivých materiálov. Hlavne sa vyvarujte klasických košieľ a blúzok. Radšej investujte do tých z nežehliacich materiálov. Ich cena je vyššia, ale oplatí sa.
-Majte dostatok oblečenia. Nemusíte potom tak často prať ani žehliť.
-Zožeňte si dostatočne veľkú skriňu. Natlačené oblečenie sa krčí a núti žehliť viac.
-Sušte bielizeň v sušičke. Sušička nekrčí viac, práve naopak. Len sa musíte učiť správne sušiť na šetrných programoch. Napríklad bavlnu vysušíte aj na programe pre syntetiku a po vybratí ju nemusíte žehliť. Je celkom rovná. Sušičky majú aj špeciálne programy pre jednoduché žehlenie.
-Pri vkladaní prádla do sušičky postupujte rovnako, ako pri jeho vešaní. Každý kus najskôr vytrepte a narovnajte – po vysušení bude prádlo omnoho rovnejšie ako v prípade, že tam všetko prádlo v kope vložíte priamo z práčky. Keď sa prádlo vysuší, nenechávajte ho zbytočne v sušičke – čo najskôr ho vyberte a poskladajte.

Žehliť či nežehliť posteľné obliečky?

Potreba žehliť obliečky sa líši nielen podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale aj podľa jeho úpravy. Bavlnené obliečky s hladkou úpravou je dôležité nepresušiť, aby bolo žehlenie ľahké. Najlepšie sa žehlia ešte vlhké. U flanelových obliečok je možné šetrné žehlenie. Pokiaľ ho ale dobre zavesíte, môžete sa zdĺhavému žehleniu úplne vyhnúť. Krepové bavlnené obliečky sa však nežehlia! Žehlením by došlo k zničeniu krepovej úpravy. Posteľná bielizeň z mikrovlákna vám pri dobrom spôsobe zavesenia zostane mäkká, nadýchaná a krásne hladká aj bez žehlenia. Ak ste veľmi starostlivá a zvyknutá posteľnú bielizeň žehliť, dajte si u mikrovlákna veľký pozor na použitie pary, jej príliš vysoká teplota môže jemné mikrovlákno poničiť. 

Užitočné informácie:

Najlepšia žehlička – Ako vybrať tu správnu? Rady, tipy + Top 10...viac TU

Čo nám ženám robí radosť:

Keď si kúpili šteniatko, nečakali, že z neho bude Mickey Mouse. Dnes je hviezdou internetu...viac TU

Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!

Adriana Regecová - ADRIADEKOR