Adriadekor.sk

Blog » Ranné kapučínko - Deň matiek

| Prečítané: 651x

Príjemné ráno prajem!

Deň matiek sa už veľa rokov slávi druhú májovú nedeľu. Tento rok 13.mája. V tento deň sa minimálne v myšlienkach vraciame k najdôležitejšej žene nášho života – k tej, ktorá nás porodila, ktorá sa o nás starala, vychovávala nás, uprednostňovala naše potreby a priania pred tými svojimi, ktorá sa snažila dať nám do života to najlepšie. Maminka je tá, ktorá nám pofúkala rozbité koleno, utrela slzy po prvom rozchode, ktorá vždy stála pri nás a vždy tu pre nás bola. V detstve pre nás mama predstavuje slnko, okolo ktorého sa točí celý svet – a či už sa nám to páči, alebo nie, niečo z tohto pocitu v nás pretrváva i v dospelosti.

Najdojemnejší sviatok

Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké je.

Niečo z histórie sviatku

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.
V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. Vtedy v tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno.  Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Aký darček?

Matkou môžu byť označované mamičky, babičky, ktoré majú deti. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako osláviť Deň matiek. Kvety sú starou klasikou, ktorými určite nikdy nič nepokazíte, ak ich v tento deň darujete mamičke. K ženám kvety jednoducho patria. Osláviť deň matiek môžte aj pozvaním na večeru, alebo ísť na nejaký pekný výlet.Potešiť mamičku môžte aj originálnym darčekom. Na našej stránke www.adriadekor.sk ponúkame novinku a tou je originálna výšivka napríklad na uteráky, alebo osušky. Vyšijeme vám rôzne venovania, mená, dátumy výročia, alebo iniciály..Všetko podľa vášho želania. Teraz na sviatok Dňa matiek aj s 30%-nou zľavou.

Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!

Užitočné informácie:

Deň matiek: Tipy na originálny darček...viac TU

Čo nám ženám robí radosť:

Najkrajšie jarné kytice...viac TU

Nech Vám naše RANNÉ KAPUČÍNKO chutí!

Adriana Regecová - ADRIADEKOR