Adriadekor.sk

Blog » Ako správne prať vankúše a periny

| Prečítané: 1318x

Príjemné pondelkové ráno!

Ako dlho nám vydržia paplóny a vankúše, závisí od ich kvality a našej dobrej starostlivosti. Dnes vám ponúkneme zopár tipov ako vyprať vankúše a paplóny, aby nám vydržali čo najdlhšie.

Ako na to

Najskôr si prečítajte štítok na vankúši a paplóne, zistite, či je možné ich vyprať. Väčšina z nich je zo syntetických vlákien, ktoré je možné vyprať.  Ak je teda na štítku uvedená táto možnosť, odstráňte z vankúša povlak a ten vyperte oddelene. Vankúše a paplóny perte vždy samostatne a nie s iným prádlom. Vankúše a paplóny zo syntetických vlákien perieme pri teplote minimálne 60 stupňov – aby sme účinne zničili roztoče a baktérie vo vnútri vlákien. Plákanie je potrebné zopakovať minimálne 3x. Aby vankúše nestratili tvar je potrebné dávať pozor pri žmýkaní a zvoliť šetrné odstreďovanie (malo by trvať maximálne 30 sekúnd).

Aviváž nie

Aviváž na prešívané paplóny a vankúše neodporúčame. Použitie aviváže, bráni prirodzeným vlastnostiam materiálu, ako je priedušnosť a nasiakavosť. Skúste radšej biely vínny ocot (kvôli belosti). Dávkovanie však musíte vyskúšať sami. Najlepšie je začať s množstvom ako bolo množstvo aviváže. Ak budete po usušení cítiť ocot, dali ste ho veľa. Pokiaľ bude textília tvrdá, dali ste ho málo. Najlepšie, ak je mokrá textília trocha cítiť po octu a po usušení zápach zmizne.

Sušenie

Ak vankúše a paplóny sušíte v sušičke, potrebujú dostatok priestoru, preto ich nesušte spoločne s oblečením. Počas sušenia pridajte do bubna zopár tenisových loptičiek, ktoré vložíte do čistých bielych ponožiek aby zostali nadýchané. Ihneď ako ich vyberiete zo sušičky vankúše ponatriasajte a nechajte voľne uložené ešte aspoň jedeň deň, potom sú vankúše pripravené k použitiu.

Páperové a pierkové vankúše

Pri praní je potrebné dodržiavať určité zásady. Aby si náplň z peria udržala svoje vlastnosti, je potrebné vsadiť na špeciálne pracie prostriedky určené na starostlivosť o tieto tipy materiálu. Inak sa perie odmastí, vysuší a začne sa lámať. Je tiež potrebné zvoliť program na jemné prádlo a teplotu nastaviť maximálne na 40 stupňov. Aby si vankúš aj po vypraní zachoval predošlý tvar, je nutné správne ho vysušiť. V tom vám najlepšie pomôže sušička. Spolu s vankúšom do nej opäť pridajte aj dve tenisové loptičky navlečené do bielej ponožky. Po skončení cyklu vankúš skontrolujte a cyklus prípadne zopakujte. Je dôležité, aby sa vankúš naplnený perím dokonale vysušil.

Ak sú už predsa len vaše vankúše a periny pripravené na zmenu, stačí navštíviť našu stránku www.adriadekor.sk a vybrať si antialergické, alebo páperové kvalitné lôžkoviny, ktoré sú základom zdravého spánku pre Vás i pre Vaše deti.