Adriadekor.sk

Blog » Ako sa zbaviť zažltnutých fľakov

| Prečítané: 1172x

Príjemné pondelkové ráno!

Starostlivosť o biele šaty nie je vôbec jednoduchá. Biela farba časom vybledne, ba dokonca zožltne. Každý fľak na tejto farbe doslova svieti a odstrániť ho je často problém aj so silnými odstraňovačmi škvŕn z obchodu. Niekedy je však vhodné vrátiť sa ku koreňom a vyskúšať aj tipy osvedčené desaťročiami...Stačí sa inšpirovať!

1. Aspirín
Predtým, než sa vzdáte všetkých nádejí na odstránenie tej škaredej žltej škvrny z vašej obľúbenej bielej košele, skúste toto: Roztlačte dva aspiríny a prášok zmiešajte s 1/2 šálkou studenej vody. Znečistenú časť odevu namočte do roztoku aspoň na dve až tri hodiny
2.Prášok do pečiva
Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.
3. Citrón
Nevzhľadné škvrny v podpazuší z blúzky jednoducho odstránite, keď ju vyperiete v roztoku, ktorý ste pripravili  zmiešaním rovnakého dielu citrónovej šťavy a teplej vody.
4. Saponát na riad
Bojujete so škvrnou, ale tá sa jednoducho nechce zmeniť zo žltej na bielu? Zmiešajte jeden diel tekutého mydla s dvoma dielmi peroxidu vodíka, zmes nalejte na škvrnu, dôkladne votrite a potom nechajte asi hodinu pôsobiť.
5. Soľ
Ďalšou tajomnou ingredienciou z vašej kuchyne, ktorá vám pomôže zbaviť sa žltých škvŕn na vašom oblečení, je obyčajná soľ. Nechajte rozpustiť 4 polievkové lyžice soli v 1 litri teplej vody. Roztokom potom napríklad hubkou odev potierajte, kým škvrna nezmizne.
6. Ocot
Chcete vidieť, ako tie škaredé škvrny zmiznú z vášho odevu takmer ako mávnutím čarovného prútika? Stačí naliať trochu octu priamo na škvrnu a votrieť ho do tkaniny ešte pred tým, ako oblečenie vložíte do práčky.
7. Jedlá sóda
Vďaka paste vyrobenej zo 4 lyžíc jedlej sódy a 1/4 šálky teplej vody môžete zatočiť s celým radom škvŕn. Vrátane tých od potu. Stačí pastu votrieť do škvrny tesne pred praním. Pri naozaj tmavých škvrnách naneste pastu asi dve hodiny pred praním a nechajte ju pôsobiť. Ak potrebujete vyčistiť ušpinený golier, votrite do neho pred praním pastu a kvapnite trochu octu.
8. Čpavok
Doslova vygumovať škvrny od potu na golieri, či v podpazuší, ale aj krvi a moču na oblečení môžete votrením roztoku pripraveného z jedného dielu amoniaku a jedného dielu studenej vody ešte pred praním.
9. Studená voda
Na potlačenie škvŕn od potu hneď v zárodku vypláchnite náchylné oblečenie pod studenou vodou ešte pred praním. Ak vaše oblečenie už vykazuje známky žltnutia, rozhodne nepoužívajte počas pracieho cyklu horúcu vodu, tá totiž škvrny zafixuje.
Na našej stránke www.adriadekor.sk nájdete okrem bielych aj množstvo iných farebných a vzorovaných posteľných obliečok, ktoré krásne oživia vašu izbu..Ešte stále prebieha upratovanie skladu kde ich teraz nakúpite s 30%-nou zľavou.